Porady wychowawcze

Kotka karmi kocięta zwykle przez siedem tygodni od porodu. Po tym okresie kocięta zaszczepione i odrobaczone mogą trafić do nowych właścicieli. Małe kotki szczepimy dwukrotnie w odstępie miesiąca, nawet jeśli docelowo nie będą wychodzić na dwór. Jeśli natomiast mają wychodzić, należy uzupełnić jeszcze szczepienie w kierunku wścieklizny około trzy tygodnie po cyklu „kocich szczepień”. U dorosłych kotów powtarzamy szczepienia w jednej dawce raz do roku. Dotyczą one takich chorób, jak panleukopenia, kaliciwiroza, koci katar, chlamydioza i białaczka. Dodatkowo można zaszczepić kota przeciw grzybicy skóry. Po szczepieniu kotek może być kilka dni osowiały i gorzej się czuć. Jest to reakcja normalna i zwykle nie wymaga interwencji.

Pierwsze odrobaczanie kociąt odbywa się jeszcze u hodowcy. Powinno być przeprowadzone w siódmym tygodniu życia, kilka dni przed pierwszym szczepieniem. Następne wykonujemy po miesiącu, na kilka dni przed drugim szczepieniem. Dorosłe koty standardowo odrobacza się raz na kwartał. Zwykle używamy preparatów w postaci tabletek, ale możliwe jest też odrobaczanie pastą, syropem, w iniekcji bądź nawet w wersji kropli na skórę w przypadku kotów, którym trudno jest podać preparat doustny. Jeśli kot wychodzący na dwór łowi myszy czy ptaki, powinniśmy odrobaczać go częściej niż co trzy miesiące. Kalendarz odrobaczania w takim przypadku ustala lekarz weterynarii.

U kotów stale przebywających w domu preparaty zabezpieczające przed kleszczami i pchłami stosuje się rzadko, w razie potrzeby. Natomiast należy je podawać kotom wychodzącym. Mogą to być krople na skórę bądź aerozole aplikowane raz w miesiącu. Należy zwrócić uwagę na to, żeby podawać kotom preparaty odrobaczające i przeciwpchelne przeznaczone dla kotów. Pula tych preparatów jest znacznie mniejsza niż w przypadku psów. Podanie kotu niektórych psich leków może być toksyczne lub nieskuteczne.

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych, dobrej jakości, pełnoporcjowych karm dla kotów, zarówno suchych, jak i w postaci mokrej – w saszetkach. Najwygodniej i najzdrowiej dla zwierzęcia jest przyzwyczaić je do jedzenia suchej karmy pamiętając o zapewnieniu dostępu do świeżej wody.

Koty dojrzewają płciowo dość szybko, zwykle około siódmego- ósmego miesiąca życia. Jeśli nie mamy w planach rozmnażania pupila, należ wtedy rozważyć sposoby antykoncepcji. Kocury kastrujemy. U kotek możemy podawać tabletki raz w tygodniu, zastrzyki co kilka miesięcy lub zapisać kotkę na zabieg sterylizacji, który rozwiązuje problem antykoncepcji raz na zawsze. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, kotka powinna być na czczo. Po operacji, ze względu na ochronę szwów, kotka chodzi w kołnierzu ochronnym przez około 12 dni. U kocura zabieg kastracji jest znacznie prostszy. Kot przyprowadzany na zabieg także powinien być na czczo, po kastracji nie musi nosić kołnierza. U zwierząt sterylizowanych należy większą uwagę zwracać na ilość spożywanej karmy. Istnieją specjalne linie diet dla kotów po operacji. Zapewniają one odpowiednie ph moczu oraz dbają o linię naszego zwierzaka.

 

Zobacz też:


Godziny otwarcia:


Pn.-Pt.: 900-2000

Sb.: 900-1600

Nd.: 900-1300